Astronomický klub Juraja Bardyho

Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho Astronomický klub Juraja Bardyho

Astronomický klub z Plevníka-Drienového spolu s Astronomickým kabinetom pri Považskom osvetovom stredisku už niekoľko desaťročí pripravuje expedície amatérskych astronómov. Po výmene elektrického osvetlenia v Dubnici nad Váhom už nebola obloha nad obcou Lednické Rovne dostatočne jasná a astronómovia hľadali vhodnejšiu lokalitu na pozorovanie Perzeíd – svojou polohou najviac vyhovovalo miesto v blízkosti pomníka nad obcou Vrchteplá.

Perzeidy sú úlomky kométy a svoj názov dostali preto, lebo zdanlivo vylietajú zo súhvezdia Perzeus. Zem v lete pretína najhustejšiu časť týchto úlomkov a tie sa vplyvom zemskej gravitácie dostanú do atmosféry. Pretože sú maličké ako zrnko piesku prípadne necht, zhoria ešte skôr, než dopadnú na zemský povrch a tieto svetelné efekty vnímame ako padajúci meteor. Aktivita Perzeíd sa začína v polovici júla a končí o mesiac neskôr. Za jasného počasia môžeme vidieť aj 50 meteorov za hodinu. 
 

Kde nás nájdete?

Plevník-Drienové, 01826 Plevník-Drienové, SK
+421948002197
micuchm@gmx.com
http://www.hvezdari.com/

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky