Farma Papradno

Farma sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí obce Papradno. Je zameraná na chov oviec, hovädzieho dobytka a koní.

Umožní nám spoznať vidiecke hospodárstvo a jeho produkty. Na farme sa môžeme oboznámiť s tradičnými postupmi spracovania surového ovčieho mlieka a ochutnať výrobky z vlastnej produkcie, akými sú napríklad ovčí hrudkový syr či žinčica. Špeciality z jahňacieho mäsa môžeme zas ochutnať v reštaurácii Koliba Papradno.

Podujatia

August - Jazdecké hry pre deti – sú určené pre deti, ktoré ovládajú jazdu na koni, sprievodný program: country hudba, ukážky výcviku pastierskych psov, dravých vtákov, súťaže pre deti z obecenstva.

Lyžiarske stredisko SKI Ráztoka

Stredisko leží v západnej Javorníckej časti Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, pri pramennej oblasti Marikovského potoka a pod Frňovským sedlom  (916 m n. m.) v hlavnom hrebeni pohoria Javorníky. Je to oblasť málo dotknutého prostredia Javorníkov, poskytujúceho kvalitnú rekreáciu pre všetky generácie priaznivcov aktívneho pohybu a čistej prírody. SKI RAZTOKA ponúka skvelé lyžovanie, nádhernú prírodu, akcie na snehu, bez snehu, v chate Javorník okrem ubytovania i vynikajúcu domácu kuchyňu, za mrazivých dní príjemné teplo krbu a za letných horúčav úžasný chládok lesa.

Služby

Zimné pobyty ponúkajú skvelú možnosť lyžovania na zjazdovke s dvoma lyžiarskymi vlekmi, pre dospelých 1000 a 720 metrov dlhé vleky a pre deti vlek o dĺžke 250 metrov, ďalej ešte kvalitné upravované bežkárske trasy o dĺžke 120 km.

Kúpele Nimnica

Najmladšie slovenské kúpele sa nachádzajú v atraktívnom prírodnom prostredí. História kúpeľov je spojená s vodnou nádržou Nosice, ktorá je obľúbeným cieľom kúpeľných hostí. Kúpele sú charakteristické jedinečnou minerálnou vodou, ktorej liečivé účinky sa využívajú v rámci procedúr na inhalácie, pitnú liečbu a kúpele. Kúpeľní hostia si môžu vybrať z veľkého spektra kúpeľných pobytov (liečebné, senior, relaxačné, víkendové a rekondičné pobyty).

Spektrum procedúr

Indikácie kúpeľnej liečby 

SWIM CLUB

Moderné zariadenie ponúka vyžitie pre všetky vekové kategórie. Pre tých, ktorí majú radi aktívny odpočinok, je pripravená možnosť zahrať si bowling, alebo sa naučiť rôzne druhy tancov a pre tých, ktorí dajú prednosť pohodliu a oddychu po namáhavom dni, je k dispozícii wellness a príjemná kaviareň, kde si môžete posedieť s priateľmi pri kávičke.

Wellness

Sedací bazén so 16 tryskami a chrličom dopĺňajú dve vírivky (1x VIP room), tri sauny, oddychová miestnosť a bar. Regeneráciu tela môžeme zakončiť masážou a nechýba ani tradičná čínska medicína. 

Tančiareň 

Tanečným a cvičebným skupinám je k dispozícií tančiareň s plochou približne 80 m2, ktorá je vybavená zrkadlami na stene, disponuje prenosnou klimatizáciou, samostatnými WC a dvoma sprchami. Ostatní návštevníci si môžu zatancovať latino s Martou alebo klasické a štandardné tance v tanečnej škole TEP DANCE manželov Žižkovcov, a v lete Zumbu s Jarkou. 

Bowling 

V priestoroch Swim Clubu majú návštevníci možnosť zahrať si aj tento obľúbený druh športu. Pre tých súťaživejších je pripravená Bowlingová liga, v ktorej hrajú po registrácii družstvá o pohár Swim clubu a Považsko-Bystrických noviniek. 

Krytá plaváreň MŠK

Krytá plaváreň sa nachádza na Ulici športovcov v areáli MŠK v Považskej Bystrici v blízkosti futbalového a zimného štadióna. Je ľahko dostupná z autobusovej i železničnej stanice. V moderných zrekonštruovaných priestoroch poskytuje služby pre verejnosť, výkonnostných športovcov, tiež organizuje plavecké výcviky a špeciálny výcvik najmenších detí.

Návštevníci môžu využívať 25-metrový plavecký bazén a 7-metrový bazén pre najmenších. K dispozícii sú dobre vybavené šatne, sprchy a na relax slúžia priľahlé priestory Swim clubu.

V letných mesiacoch je možné v priestoroch za plavárňou navštíviť aj letnú mestskú pláž, kde si môžete zahrať plážový volejbal, grilovať alebo sa len slniť, či posedieť pri čapovanom pive.

Kúpalisko MŠK

Kúpalisko sa nachádza neďaleko centra mesta, na začiatku sídliska Lány. Ponúka na osvieženie veľký bazén s rozmermi 44 x 25 metrov s tobogánom a detský bazén. V areáli môžeme využívať trávnaté plochy na slnenie, zapožičať si lehátka a slnečníky, zahrať volejbal na plážovom ihrisku či vyskúšať aquazorbing, nechýbajú ani hojdačky pre detských návštevníkov. Na dopĺňanie pitného režimu a zahnanie hladu sú k dispozícií stánky s občerstvením.

Športová hala MŠK

Športová hala MŠK sa nachádza na sídlisku SNP. Do prevádzky bola spustená v roku 1989 a momentálne slúži najmä hádzanárskemu oddielu MŠK Považská Bystrica. Rozmer hracej plochy pokrytej taraflexom je 40 x 20 metrov. Do hľadiska sa môže usadiť 1400 osôb, športovci príp. účinkujúci majú možnosť využiť až 6 šatní. Športovú halu je možné využiť, okrem športových, aj na kultúrno – spoločenské či firemné akcie.

Zimný štadión MŠK

Zimný štadión je základňou športovej činnosti Hokejového klubu 95 Považská Bystrica. Počas zápasov, súťaží prípadne iných kultúrnych podujatí štadión ponúka 966 miest na sedenie a 1500 na státie. Organizujú sa tu aj sústredenia krasokorčuliarov či družstiev ľadového hokeja. Pre mnohých obyvateľov a návštevníkov mesta je obľúbenou činnosťou verejné korčuľovanie.

PX centrum

PX Centrum je príspevkovou organizáciou Mesta Považská Bystrica, ktorá vznikla 1. 7. 1997. Organizácia zabezpečuje kultúrno-spoločenské podujatia v meste a jeho prímestských častiach. Sídlom organizácie je kino Mier a jej súčasťou sú aj turistická informačná kancelária, ktorá sídli rovnako v priestoroch kina Mier a mestské folklórne štúdio. PX Centrum zabezpečuje prevádzku kina a spravuje 10 kultúrnych domov v častiach mesta. Medzi najväčšie podujatia, ktoré PX Centrum organizuje patria Dni Mesta, Helenské hodové slávnosti, Považskobystrický jarmok, Vianočné trhy a Silvester. Okrem spomínaných podujatí organizuje aj množstvo menších akcií.

Bezplatné služby Turistickej informačnej kancelárie v Považskej Bystrici

Platené služby Turistickej informačnej kancelárie v Považskej Bystrici

Považské osvetové stredisko

Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici je regionálnou kultúrnou inštitúciou zriadenou Trenčianskym samosprávnym krajom pôsobiacou v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Za dlhé desaťročia aktívneho pôsobenia v oblasti miestnej a regionálnej kultúry sa stalo inštitúciou s vysokým odborným kreditom, tradíciou, systematickosťou a koncepčnosťou pri vyhľadávaní, uchovávaní, sprístupňovaní, zveľaďovaní a propagovaní tradičných i súčasných hodnôt v región i šírení  
nových vedomostí a zručností.

Je odborným programovým a poradenským centrom pre kultúru a vzdelávanie v regióne, organizátorom a spoluorganizátorom projektov regionálneho i nadregionálneho charakteru – festivalov, súťaží, prehliadok, výstav, tvorivých dielní a vzdelávacích podujatí. V spolupráci s miestnou samosprávou sa mnohé stali trvalou súčasťou kultúrneho kalendára regiónu.

Oblasti pôsobenia

Záujmové kolektívy pri POS

Jaskyniarsky klub
Strážovské vrchy

Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy je jednou z organizačných zložiek Slovenskej speleologickej spoločnosti, odborného občianskeho združenia záujemcov o kras a speleológiu. Jaskyniarsky klub so sídlom v Považskej Bystrici má vyše 40 členov – dobrovoľných jaskyniarov. Hlavnou činnosťou klubu je poznávanie, objavovanie, registrovanie, dokumentovanie a ochrana krasových javov, predovšetkým jaskýň, v oblasti Strážovských a Súľovských vrchov. V týchto krasových územiach členovia klubu vykonávajú praktický speleologický prieskum a výskum, zabezpečujú ochranu a starostlivosť o jaskyne a venujú sa aj environmentálnej výchove a vzdelávaniu verejnosti. Počas svojho pôsobenia od r. 1999 objavili a zdokumentovali mnohé jaskyne, okrem iných aj najväčšiu jaskyňu Strážovských vrchov – Četníkovu svadbu na Strážove. Túto jaskyňu, ako aj Jánošíkovu jaskyňu, Strážovskú priepasť, Priepasť medzi Kačkami (Kortmanku), Otcovu jaskyňu a Pružinskú Dúpnu jaskyňu uzavreli, aby nedochádzalo k ich poškodzovaniu či prípadným úrazom návštevníkov. Aj ich zásluhou boli vyhlásené za verejnosti voľne prístupné jaskyne Šarkania diera v Súľovských skalách, Babirátka, Pružinská Dúpna jaskyňa a najnovšie Partizánska jaskyňa na V. Maníne. K rozvoju speleoturizmu prispievajú i podujatiami pre širokú verejnosť, ako sú ZELENÁ MODRÁ a STRÁŽOVSKÉ VRCHOLENIE.

Klub slovenských turistov Manín

Klub je občianskym združením združujúcim záujemcov o turistiku. Zabezpečuje rozvoj rôznych druhov aktivít, najmä pešej turistiky, cykloturistiky, vysokohorskej, vodnej a lyžiarskej turistiky. Klub sa podieľa na vytváraní podmienok pre letnú a zimnú turistiku, táborenie a pobyt v prírode nie len pre členov klubu, ale aj pre širokú verejnosť. Okrem spomínaných aktivít organizuje vlastné turistické výlety, zájazdy a podujatia. Veľmi obľúbeným podujatím je Jilemnického jarná 25-ka. Turistický pochod sa organizuje každoročne od roku 1977 a je zaradený aj do medzinárodného kalendára akcií IVV, medzinárodnej organizácie pre ľudový šport, ktorej je Slovensko riadnym členom. Trasy sa snažia organizátori každý rok meniť, pričom peší turisti majú na výber z troch variantov trás: 10, 15 a 25 km a trasa pre cyklistov je v dĺžke približne 60 km. Okrem turistického pochodu organizuje klub dvakrát do roka hviezdicové stretnutie na symbolickom cintoríne v Manínskej úžine, v marci Odomykanie a v novembri Zamykanie Manínskej úžiny. Ide o turisticky nenáročnú akciu a okrem prechádzky v okolí Manínskej úžiny je zameraná aj na pomoc prírode (zber odpadkov z najviac navštevovaných miest, čistenie chodníkov a studničiek).

Pôsobenie hvezdárov

Astronomický klub z Plevníka-Drienového spolu s Astronomickým kabinetom pri Považskom osvetovom stredisku už niekoľko desaťročí pripravuje expedície amatérskych astronómov. Po výmene elektrického osvetlenia v Dubnici nad Váhom už nebola obloha nad obcou Lednické Rovne dostatočne jasná a astronómovia hľadali vhodnejšiu lokalitu na pozorovanie Perzeíd – svojou polohou najviac vyhovovalo miesto v blízkosti pomníka nad obcou Vrchteplá.

Perzeidy sú úlomky kométy a svoj názov dostali preto, lebo zdanlivo vylietajú zo súhvezdia Perzeus. Zem v lete pretína najhustejšiu časť týchto úlomkov a tie sa vplyvom zemskej gravitácie dostanú do atmosféry. Pretože sú maličké ako zrnko piesku prípadne necht, zhoria ešte skôr, než dopadnú na zemský povrch a tieto svetelné efekty vnímame ako padajúci meteor. Aktivita Perzeíd sa začína v polovici júla a končí o mesiac neskôr. Za jasného počasia môžeme vidieť aj 50 meteorov za hodinu.

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky