Považský hrad

Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad Považský hrad

Na pravom brehu Váhu, asi 3 kilometre severne od Považskej Bystrice, sa v nadmorskej výške 497 metrov na vápencovom brale týči Považský hrad, nazývaný tiež Bystrický hrad, či hrad Bystrica. Hrad bol postavený v 13. storočí po tatárskom vpáde do Uhorska a zastával funkciu kráľovského hradu. Pre jeho strategickú polohu bol súčasťou pevnostného systému stredného Považia. Začiatkom 14. storočia sa hradu zmocnil Matúš Čák Trenčiansky, za ktorého vlády, konkrétne v roku 1316, bola zaznamenaná aj prvá písomná zmienka o hrade. Spomedzi ďalších majiteľov sa najvýraznejšie zapísali do dejín hradu lúpežní rytieri – bratia Rafael a Ján Podmanickí, ktorí dosiahli vrchol moci v roku 1540, keď sa pod ich vedením stala nezávislá celá severná časť Trenčianskej stolice (obsadili hrady od Nového mesta cez Košecu, Lednicu, Hričov až po Budatín). Od druhej polovice 16. storočia hrad patril rodine Balašovcov, ktorí vykonali prestavbu a opravy, no nakoniec hrad opustili. Koniec slávy nastal v roku 1698, keď ho cisárske vojsko sčasti zbúralo a zapálilo z obavy pred osídlením povstalcami. Od roku 1714 hrad vlastnili Sapáriovci, ktorí ho tiež nevyužívali, preto postupne chátral.

Mesto Považská Bystrica, súčasný vlastník hradu, sa v spolupráci s úradom vlády prostredníctvom grantov EHP a Nórska pustilo do obnovy jeho časti. Aktuálne sa realizuje sanácia skalného brala, archeologický prieskum, domurovanie zostatkov časti hradného paláca a tiež pribudnú bezpečnostné prvky a ďalšie zaujímavosti pre návštevníkov.

Kde nás nájdete?

49°8'43.8"N, 18°27'29.2"E
http://www.hradbystrica.sk/

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky