Lednický hrad

Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad Lednický hrad

Kráľovský hrad Lednica bol vybudovaný v druhej polovici 13. storočia na ochranu severozápadnej hranice Uhorska. V rokoch 1259 - 1269 mal hrad v držbe istý Marek, župan z Lednice, a začiatkom 14. storočia sa rovnako ako Považského hradu aj tohto zmocnil Matúš Čák Trenčiansky, no po roku 1321 sa opäť dostal do rúk panovníka. Na konci 14. storočia hrad vlastnila rodina Pakšiovcov. Na základe listiny z roku 1504 sa po bitke pri Moháči o hrad usilovali aj bratia Podmanickí, no hrad sa im podarilo obsadiť až po vojenskom útoku v roku 1533. V rukách bratov Podmanických zostal hrad až do Rafaelovej smrti. Keď v roku 1663 začali Turci plieniť Púchovskú dolinu, hradu ležiaceho bokom sa ani nedotkli. V 18. storočí začal hrad pomaly chátrať, pretože sa spolu s okolitými hradmi dostal do moci cisárskeho vojska, ktoré hrady veľmi neudržiavalo.

V roku 1962 začali na hrade rekonštrukčné práce. Práce však boli zrealizované nevhodnými materiálmi a postupmi, čím došlo k ďalším poškodeniam, ktoré boli zavŕšené pádom severného múru v roku 1999. Skutočný záujem o jeho záchranu sa prejavil až v roku 2006, bol vypracovaný návrh sanačných prác so zreteľom na odstránenie porúch statiky. V súčasnosti sa realizujú práce na obvodovom múre paláca, pivnici i streche.

Kde nás nájdete?

49°6'38.3"N, 18°12'40.7"E
https://hradlednica.sk/

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky