Kostol Návštevy Panny Márie

Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie Kostol Návštevy Panny Márie

Najstaršie záznamy o pôvodnom gotickom kostole pochádzajú až zo 14. storočia, staršie písomné dokumenty sa nezachovali, pretože najstaršie cirkevné kroniky zhoreli pri požiari mesta. Počas 17. a 18. storočia prešiel kostol viacerými úpravami a opravami. Môžeme na ňom tak pozorovať aj prvky renesančného a barokového slohu. Kostol okrem bohoslužieb slúžil aj ako miesto posledného odpočinku – nachádzali sa tu krypty, z ktorých v troch boli pochovaní Balašovci, štvrtá patrila rodine Sapáriovcov a piata bola spoločná pre ostatných občanov. Najmohutnejší sarkofág sa zachoval v kryptách po Žigmundovi Balašovi a jeho manželke.

Z pôvodného jednoloďového jednovežového kostola (vtedy s dvoma bočnými kaplnkami) sa v súčasnosti zachovalo iba gotické presbytérium s interiérom, a tvorí jednu z dvoch bočných lodí. Najmohutnejšia prostredná loď a druhá bočná loď boli pristavané v roku 1941. V presbytériu nad oltárom môžeme vidieť monumentálnu fresku z rokov 1959 – 1960 stvárnenú Edmundom Massányim, ktorá znázorňuje výjav Navštívenia Panny Márie. V roku 1988 celú maľbu dokončil rodák Ján Rojko. Bočné lode zdobia tiež fresky s témou Poslednej večere, Umučenia Pána a Zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

Kde nás nájdete?

49°7'7.2"N, 18°27'1"E

Prihláste sa na odber noviniek

Budete vždy vidieť, čo sa deje. Novinky Vám budeme zasielať max. raz týždenne.
V prípade potreby sa z odberu môžete kedykoľvek odhlásiť.


Členské organizácie

Mestá, obce, firmy a organizácie, ktorým záleží na lepšom Hornom Považí.


Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky